• 1
  • 2
  • 3
    LÜTFEN BİZİMLE İRTİBATA GEÇİNİZ!
  • 4

    LÜTFEN BİZİMLE İRTİBATA GEÇİNİZ!
HUKUK (SSS)SORU 1:
Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 134. maddesi kapsamında yapılan aramalarda çıkartılan kopya ile ilgili olarak “İstemesi halinde, bu yedekten bir kopya çıkarılarak şüpheliye veya vekiline verilir ve bu husus tutanağa geçirilerek imza altına alınır.” hükmünü amirdir. Şüpheli ya da vekiline verilen bu yedek içerisinde soruşturma konusu hususlarla ilgili herhangi bir husus olup olmadığı, şüphelinin lehine olabilecek hususların tespiti konusunda bilirkişi incelemesi ya da uzmanlık mütalaası alabileceği bir yer var mıdır?

CEVAP 1:
DIFOSE olarak, incelenmesi teknik uzmanlığı gerektiren ve laboratuvar ortamında incelenebilecek herhangi bir veri ya da adli kopyayı (imaj) talep edilen hususlar göz önünde bulundurularak detaylı bir şekilde incelenerek bilirkişi ya da uzmanlık mütalaası hazırlanmaktadır. (Bu tür talepler için lütfen iletişim formunu doldurarak bizimle irtibata geçiniz.)


SORU 2:
Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 134. maddesi kapsamında yapılan aramalarda hangi durumlarda kopya çıkartmadan tespit edilen malzemeye doğrudan el koyma yapılır?

CEVAP 2:
Türk Ceza Kanunu 327. madde kapsamında, “Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından, niteliği itibarıyla, gizli kalması gereken bilgileri temin etme” ile ilgili yapılan soruşturmalarda, mahkeme kopya çıkartmak yerine doğrudan el konulmasına karar verebilir. Ayrıca, yine ilgili yasalar tarafından bulundurulması suç sayılan çocuk ve hayvan istismarına ait veriler, bilgi hırsızlığı, Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa muhalefet konularında mahkeme kopya çıkartmak yerine doğrudan el koyma kararı verebilir.

Difose Bilişim Bilgisayar Eğitim Danışmanlık İthalat İhracat Ticaret Ltd. Şti.
Ümit Mah. 2481. Sok. No:6 Ümitköy
 06810 Çankaya-Ankara
Tel : +90 312 219 56 16 (pbx)
Fax : +90 312 219 46 05
Gsm : +90 532 786 43 99
E-mail : info@difose.com
Web Site : www.difose.com
Blog : www.difose.com/blog